justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

Which accurately describes Islamic beliefs
Three brothers have some money. The oldest has 3/5 of the total, and the youngest has 1/10 of the total. If the oldest brother has $108, how much do each of
Suppose 60​% of kids who visit a doctor have a​ fever, and 30​% of kids with a fever have sore throats.​ What's the probability that a kid who goes to the docto
An object moving at a constant velocity will always have a what
1. Assume that nominal GDP for 2012 was $700B with a price index of 110 (using 2004 as the base year). What is the real GDP for 2012? Remember: To compute the
How do I speak Tamil
The car you have decided to buy costs $12,750 including tags, tax, title, and all dealer fees. calculate a 15% down payment.
The diagonals of a quadrilateral must bisect each other and be perpendicular to guarantee that the quadrilateral is a parallelogram. A. True B. False
Help :(((((((((((((((
The sum of 15 and twice mabel's savings use the variable m to represent mabel's savings need help with this one