rebealasgmailcom rebealasgmailcom
  • 02-09-2016
  • Mathematics
contestada

at the local grocery store a 16 ounce bottle of apple juice cost $3.20 what is the cost of the apple juice per ounce

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 06-09-2016
1 ounce = $3.20/16 = $0.20
Answer Link
albertaretz27
albertaretz27 albertaretz27
  • 27-10-2019

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the axis of symmetry of the function f(x) = –(x 9)(x – 21)? the axis of symmetry is x =?
¿Cuántos ojos y dientes tiene un cíclope?
what is the fundamental frequency of a particular medium ?
what is the sum of 25 and 14?
Which of the following is a benefit of smoking cigarettes? A. Smoking gives you a beautiful smile. B. You will be more successful in life. C. Finding friends wi
Brian is given an unknown element that is bright when sunlight hits it. He has a hammer and an electrical source. If he attached the electrical source, what mig
If two lines intersect in one point, then exactly one plane contains both lines. Postulate, definition, or theorem?
Your local minister has spoken to you about his retirement plans. Which account would he probably be discussing?
solve x2 6x = 7 by completing the square. what is the solution set of the equation?
what is the slope of a line that is perpendicular to the line y = 1?