sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

how does the environment fit into PES ( political economical social
Which would likely be the least biased account of the December 7, 1941, attack on Pearl Harbor?President Franklin D. Roosevelt’s speech following the attacka Ja
Solve for x -x + 4=22
Which is greater 1/10 or 2/19
Must such discrimination have been committed by the employer or can the discrimination have been committed by society in general?
11. Evaluate f (x)=-x+ 2 for f( – 5) and f (1).
Under what limits does the field of a uniformly charged disk match the field of a uniformly charged infinite sheet?
Scientific thinking: what clues about biology might road kill provide?
What is the solution of the equation 5(x−8)=−55? I need help on this tyvm
Please help, I was absent for this day so I don't know how to do this.