MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

how do you find the absolue value on a diagram
Chuck berry's song "maybellene" has country music influence because of its:
You have been hired to upgrade a network of 50 computers currently connected to 10 mbps hubs. this long-overdue upgrade is necessary because of poor network res
When recording a measurement what two things should be considered? Choose two.
The following question refers to “The Philosophy of Composition” by Edgar Allan Poe and On Writing by Stephen King. Which of the following is a similarity prese
what is the dielectric constant of hexane? and the dipole?
In which instance would it be best to include images and descriptive captions? To compare opposing ideas related to the topic To develop a main point without
american revolution local context: broad context: other context:
Which of the following issues would the states LEAST likely have policy-making influence over compared to the federal government? A. economic issues B. moral co
Crystals of salt grow and are highly organized. why don't biologists consider them to be alive?