ElayahO25045 ElayahO25045
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

if a pound of almonds cost eight dollars how many ounces can be bought for $3.80

Respuesta :

MackieO71610 MackieO71610
  • 03-11-2022

Proportions

A pound of almonds is said to cost 8 dollars.

But one pound is equivalent to 16 ounces, therefore:

16 ounces cost 8 dollars

Dividing by 8 we get that

2 ounces of almonds cost 1 dollar

Thus, for $3.80 we can buy 2*3.80 = 7.60 ounces of almonds

Answer Link

Otras preguntas

Given that XW bisects AXZ, what theorem or theorems could be used to justify that W is equidistant from the two outside rays?
solve these algebraic fractions please with explanation would be great ​
name three things that you can do to keep the children attention​
How to write a paragraph ??​
Please HELP!! Need to finish before the end of the day!
Why should you avoid leaving your idle cash sitting in a bank? A. You will not be able to access it quickly. B. Your money will not be growing as rapidly as if
Please help me!! High school algebra 2 math. Big Ideas Math.
What is unique about media that can generate moving images? a)the ability to unfold a narrative or images over time b)instant playback and editing qualities
what illness did his cousin suffer causing him to have seizure?​
what is the name of these figures?​