princess122 princess122
  • 01-04-2015
  • Mathematics
contestada

Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost

Respuesta :

elisaselmani9
elisaselmani9 elisaselmani9
  • 01-04-2015
10 oranges and 11 apples= £10.05
Total cost of: 1 orange and 1 apple= £0.94
2 divided by 94=47p
47p+47p=94p
Overall, the answer to 1 apple is 47p,
as you can see the working out.
Answer Link

Otras preguntas

Why would a business care if its workers went on strike?
Why does the Harlem Renaissance hold such significance in US history despite its fading influence during the Great Depression?
A cellphone company offers four choices for purchasing talk time. Which of the following has the lowest cost per minute? F 200 minutes for $24.50 G 550 minute
write 5 7/8 as an improper fraction
Marissa rode her bike to the park and back home. She lives 2 3/10 miles from the park. How many miles did Marissa ride her bike in all?
Explain how the Vietnam War first allowed the expansion of presidential power and later caused power to be limited.
What two sublevels of orbitals contain valence electrons? (s, p, d, or f)?
What are the keys features of the house of representatives and its membership
The power to recognize foreign nations is best categorized as part of which presidential role? commander in chief, chief executive, head diplomat, or first citi
A is a constant. Find A such that the equation 2x + 1 = 2A + 3(x + A) has a solution at x = 2.