Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

An area near a hazardous materials incident that is upwind from the incident and on higher ground is a good location for a:
Consider the following statements: 1. RNA is ribonucleic acid. 2. RNA is used for information transport (known as mRNA). Choose the correct answer from the give
A bank gives you a loan of 1,500,000 Baht to buy a house. The interest rate of the loan is 0.01% per day (Using 1 year = 365 days) How much interest you pay aft
What is 4 and 2/3 written as a radical?
why mathematics is the very important in a small business? is mathematics is helpful to you? explain​
why is men education more important than female education​
Which of these is an example of how the media can perpetuate common sexual stereotypes?
What is the beta of a three-stock portfolio that includes 25% of stock A with a beta of 0.90, 40% stock B with a beta of 1.05, and 35% stock C with a beta of 1.
calculate the gravitional force in between two object of mass 25kg and 20kg if distance between them is 5m?​
Role of theodussus to expansion of Christianity