reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Find C. Round to the nearest tenth.
in examining a research article in what section would a reader expect to find the authors conclusions
math please show work
If the interest earned by a cd is compounded continuously which rule is the most accurate when calculating how long it will take the money invested int eh CD to
Succulent plants, such as cacti, are most often found in which terrestrial biome?
When reparations were forced on Germany in the Treaty of Versailles, this demonstrated that the Allies wanted to forgive Germany for having started the war. tre
a cell phone plan costs $200 to start. then there is a $50 charge each month. write an equation (y=mx+b) to represent the cost of the cell phone plan.
True or false? You do not use a diagnostic code when posting an administrative fee for filling out a life insurance form. A.True B. False
if you are suffering from allergies or a cold a doctor will likely recommend which type of drug
Drag each tile to the correct box. Arrange the objects in order from least to greatest potential energy. Assume that gravity is constant. (Use PE = m × g × h.)