shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

True or False? In terms of percent, whiskey has more alcohol than wine.
Which of the following is the best example of behavior influenced by society ’s standard and expectations?
what does A equal to?
solve the systemAlso plz show work and what you did and these two equations with x and y the x and y have to be the same in both the equations 0.5x +y=40.5x-y=-
To make the swim team Pedro must swim 400 meters in less than 7 minute. Pedro swam the first 200 meters in 2.86 minutes. He swam the second 200 meters in 3.95 m
what are complex tissues in plants?explain their function
Point E is the midpoint of AB and point F is the midpoint of CD. Which statements about the figure much be true?
Explain three different textual features that communicates or create meaning in informational texts.
Rewrite the sentence. Use correct pronoun verb
During this phase, chromosomes coil tightly, the nuclear membrane begins to breakdown, and the spindles begin to form.