AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Adam Smith explained that the purpose of Government was to facilitate the market and, therefore, it should have a very ________ role in an efficient market syst
I have to evaluate the expression and show work but I don’t get it so please help
8x-6>6x help me please
Based on your understanding of restriction enzymes and electrophoresis, state a hypothesis concerning the mirgration of dna fragments.
What are the solutions of the quadratic equation 4x² – 8x- 12=0 A)x=-1 and x=-3 B) x= -1 and x= 3 C) x= 1 and X=-3 D) x= 1 and x=3
Write an equation of the line that it is perpendicular to y=7x-3 and passes though the origin
find the value of 5y-11 given that -5y=-45
Which of the following is a correct negative sentence in Spanish? A. No es la una B. Es no la una C. Es la no una D. Es la una no.
I need help bad I will give brainliest please help me.
1. first cause of First Amendment