haydenpeffleypecv4s haydenpeffleypecv4s
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

kali spent $50 on 4 rose bushes and 1 geranium. jasmine spent $118 on 8 rose bushes and 11 geraniums. what is the cost pf one rose and one geranium?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 01-09-2018
Hi!

Let's write a system of equations o solve this.

(r=rose
g=geranium)

4r+g=50
8r+11g=118

Isolate g on one side in the first equation.

4r-4r+g=50-4r
g=50-4r

Now put in the value of g.
8r+11(50-4r)=118

Solve
Use the distribution property
8r+550-44r=118
8r-44r=-432
-36r=-432
r=12

Now put in the value of r

8*12+11g=118
96+11g=118
11g=22
g=2

One rose costs $12
One geranium costs $2

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

Will subscribes to a monthly auto magazine. his one year subscription costs $29.97. if he pays for the subscription in 3 equal installments, how much is each pa
2w-11+4w=7 what is the answer
How many times can 57 go into 413?
a boy travels 15 km due north,then goes 9 km due east,then 3km due south.how far is he from his starting point
The perimeter of a rectangle is 40x - 10. if the length of the rectangle is 12x - 6, what is the width of the rectangle?
What is the difference between assignment problems and transportation problems
Wht is the surface area of this design ?
2w-11+4w=7 what is the answer
Which statement is true for the set of natural numbers? A. The set is closed under addition and closed under subtraction B. The set is closed under addition an
6375/10000 in simplest form