mirayahdooley08
mirayahdooley08 mirayahdooley08
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

A factory makes parts for toys in different quantities, as shown in the table. How much would 11 parts cost?

A factory makes parts for toys in different quantities as shown in the table How much would 11 parts cost class=

Respuesta :

computing
computing computing
  • 01-09-2018

Divide $0.90 by 2 to get the cost per part. You get $0.45.

To get the cost of 11 parts, multiply $0.45 by $11.

The answer is $4.95.

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to numbers 2,3,4,5 and 6
In 2004, how much of the U.S. federal budget was spent on foreign aid? Less than one millionth (0.0001%) About 1% Between 5% and 10% About 25%
Describe the relationship between the demand schedule and demand curve.
Which equation shows the correct use of the Power of Products Property? A. (2x^5y^2)^3=6x^5y^2 B. (2x^5y^2)^3=6x^15y^6 C. (2x^5y^2)^3=8x^8y^5 D. (2x^5y^2)^3
Rohan went to market to buy 10 kg of each of oranges,bananas ,mangoes and grapes.the cost of 5kg of oranges and 2kg of mangoes together was ₹310.the cost of 3kg
Jessica jogs on a path that is 25 km long to get to a park that is south of the jogging path. If it takes Jessica 2.5 hours then what is her speed and velocity?
Mica is making a paste mixture for an art project. He mixes 8 cups of water with glue. If he wants to make a double batch, how many quarts of water does he need
as a solid, Cr adopts a body-centered cubic unit cell. How many unit cells are present per cubic centimeter of Cr?
Rank the fossils of organisms a–e from most common to least common. if two fossils have the same commonness, overlap them.
Please someone help give the answer for the following, we need to write an expression for the following