helen97 helen97
  • 03-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6. What is the cost for 1 marker ?

Respuesta :

abbadabba03
abbadabba03 abbadabba03
  • 03-09-2018

you would do ...

20 ÷ 6

= $3.33

Answer Link
Skullgirl187 Skullgirl187
  • 03-09-2018
You need to find the cost of one marker. You just simply have to divide the money by the number of markers.
[tex]6 \div 20 = m[/tex]
[tex]m = 0.3[/tex]
Now to actually make it apply to the problem, you have to make sure there is a zero in the hundredths place.
So it will look like this:
[tex]m=0.30$[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

The range of the function f(k) = k2 + 2k + 1 is {25, 64}. What is the function’s domain?
Milwaukee is 121 mi (air miles) due west of Grand Rapids. Maria drives 255 mi in 4.75 h from Grand Rapids to Milwaukee around Lake Michigan. Find her average dr
The range of the function f(k) = k2 + 2k + 1 is {25, 64}. What is the function’s domain?
Which statement best applies to the slope of the line below? A. the slope is negative B. the slope is zero C. the slope is positive D. the line has no slope
how many times is 5 bigger than 0.5?
how does arachne feel about her weaving skill
How did the issue of slavery divide the union
Drake received 80 points on a project for school. He can make changes and receive one-tenth of the missing points back. He can do this 10 times. Create the form
What was a main purpose of monasteries built by the Catholic Church?
Explain why numbers with a 5 in the ones place are not prime numbers