samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP! Correct answers will be mark as BRAINLIEST and get 50 pointsIf wrong answers will be reported ​
Why is the cell membrane said to be semipermeable?
HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE! 5TH GRADE MATH! YOU CAN DO IT! :D PLEASE FOLLOW THE DIRECTION AND ATTACH A PHOTO WITH THE WORK ON IT. WILL GIVE BRAINLIEST!
Krista finds the surface area of a rectangular prism the surface area if 84ft squared true of false
As the atomic number of elements within Group 2 increases, the metallic character of each successive element (1) decreases (2) increases (3) remains the same
describe the strategy of the north Vietnamese in the war?help help please help help please​
Read this passage from the Emancipation Proclamation. In one paragraph, explain how this statement changed the Union's goals in the Civil War. If the United Sta
find the circumference
What is ironic and tragic about Edgar Derby’s execution?
An electron confined in a one-dimensional box is observed, at different times, to have energies of 12 ev, 27 ev, and 48 ev