jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Please help will mark brainliest
40 tickets were sold for a concert, some at 75 cents and the rest at $1.25. if the total raiwed was $42, how many had the cheaper ticket​
can plant cells change shape
give me ans fast .................................​
If a transformer is operated at rated frequency but voltage higher then the rated value, how do you expect the following quantities to change:-A) No-load curren
What is the likelihood of rolling a 10 on a fair number cube numbered 1-6? O likely O equal O unlikely O impossible
Hii Well ummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
The differential equation is dy/dx = (y - 3)/ (x-3). Select the following options that are true. I. produces a slope field with horizontal tangents at y = 3 II.
What is 271,403 rounded to the nearest hundred thousand
What size volumetric flask would you use to create a 1.25 M solution using 29.75 g of MgCl2?