jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

Choose the number (X) that should come next in this series (1 4 9 16 X). 20 23 25 27
what is fractional distinction​
Based On The Evidence in the song, what would you predict the character in the song would do if they received very bad ñews? A. They would fall apart B. They wo
Calculate the pOH for a solution with a hydroxide ion, (OH-) of concentration of 6.49 X 10-11 M. Calculate the pH. Note: the answers should have three significa
Ali said, "Where do live?"change into reported speech ​
You have just completed an interview at CVS. Send a thank you email to the person who you did the email with. And let them know that you are interested in worki
Women working in subsistence agriculture is a common practice in all of the following regions EXCEPT Central America Sub-Saharan Africa Australia South Asia
___________ are the most common cause of on-the-job injuries to construction workers.
1) Find the slope of the line 2) find the slope between the two points help please, thank you
8. Which statement about quadrilateral is true? A All rectangles are always squares B. All trapezoids are always rhombuses C. All rectangles are always rhombuse