ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

5. On the way to the museum, 50% of the students rode on the first bus. What fraction of the students rode on the second bus? Show your work in the space below.
If r varies jointly as s and t, and r = 8 when s = 6 and t = 4, find s when t = 16 and r = 24.
assuming that no denominator equals zero, what is the simplest form of x+2/ x^2 +5x+6 divided by 3x+1/x^2-9
"the trouble is," sighed the doctor, grasping her meaning intuitively, "that youth is given up to illusions. it seems to be a provision of nature; a decoy to se
Please can someone help me with this 6. Where did the industrial revolution begin and what was the first primary industry to undergo great change? Rules: Stat
Which stage in thunderstorm formation is characterized by updrafts accompanied by downdrafts induced by falling precipitation?.
Before committing to creating a team, the organization should do a __________ analysis to evaluate the work and see if a team is appropriate
What is computer viras? Loist 2 preventive measures against it​
There 13 yellow cards, 6 blue, 10 red, 8 green cards in a stack of cards turned face down. Once a card is selected, it is not replaced. Find P(2 blue cards). Pl
What was the nickname for the supporters of the gold standard?