sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Vertical angles are never congruent true or faulse
Solve the following system of equations for x: 4x + y = 11 x + y = 2
Which of the following is an example of the principle of the separation of powers?
By combining sentences into complex sentences, you can make your ideas flow smoothly and increase sentence variety. True False
How did the education system change after the collapse of the Soviet Union? a. new ideas were introduced c. more emphasis on the arts and literature b. educa
Of the four common methods used to estimate percent body fat, using_______is more convenient and relatively accurate. a. bioelectrical impedance analysis, b
Teresa recorded the number of drinks of each type that she sold on Monday and Tuesday. She sold 300 drinks each day. Which drink represents of the sales for
A ________ ion is created when an electron is removed. a. stable b. neutral c. positive d. negative
in france what was the absote monarchs political structure called
A block has a volume of 0.07 m3 and a density of 3,500 kg/m3. What's the force of gravity acting on the block (and weight) in the air?