Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

The phrase “opposites attract” can be seen very clearly in A Covalent bonds B Ionic bonds C Electron bonds D Proton bonds...
Software can be distributed on the web. a.true b.false
Which of the following is a complete sentence? A. Since she was hungry, she had a snack. B. Because I had not slept for two nights. C. Although Henry was
sediments form ________ by the process of ______________fill in the blank
what is a way to minimize techniacl problems with your computer.
what is a exponent please answer i need the answer so bad!
??? Help 70= .70(-2-2z)
in a science class students water a plant with the same amount of water each day for 28 consecutive days. if students use a total of 23.8 liters of water over t
Animals and plants have cells that are specialized by the process of _____. meiosis differentiation fission elongation
y=mx+b b graph. how does changing the value of b affect the graph