Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Please help I need these answers
What makes emissary veins so dangerous ?
PLZ QUICK!! What is Hermione Granger's middle name? a. Jane b. Jean c. Lily d. Sarah
Wapi simplified an expression. His work is shown below 7(8.5-1.5)+ 8÷ 2 step 1 7(7) + 8 ÷ 2 step 2 49 + 8 ÷ 2
Need help with this questions please
List the 4 weaknesses from the Articles of Confederation
Which is the reciprocal of -13/7​
Did Pilar bring her lunch to school? abstract noun concrete noun pronoun
What is the measurement of the angle
66 and 2/3% as a fraction and decimal