hopealicea hopealicea
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

4 gallons of low-fat milk cost $13.80 find the cost of 6 gallons of low-fat milk

Respuesta :

bbop66 bbop66
  • 03-04-2016
Divide $13.80 by 4, then multiply by 6 to get $20.70
Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

20.70

Step-by-step explanation:

13.80 divided by 4 and then mutiply by 6 and you will get 20.70

Answer Link

Otras preguntas

Who was President during World War I?
What happened at the Constitutional Convention?
How do you multiply a decimal? For exapmple,2.4 times 3.5
What is one thing Benjamin Franklin is famous for?
When an excited electron in an atom moves to the ground state, the electron (1) absorbs energy as it moves to a higher energy state (2) absorbs energy as it mov
Name one war fought by the United States in the 1900s.
Which compounds are classified as Arrhenius acids? (1) HCl and NaOH (2) HNO3 and NaCl (3) NH3 and H2CO3 (4) HBr and H2SO4
What was one important thing that Abraham Lincoln did?
How to write third person and describe please give me Ideas thank you
What do we show loyalty to when we say the Pledge of Allegiance?