lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

I’m just tryna pass ‍♂️
explain the size differences between the terrestrial planets and the gas giants?
Bebe wants to save $24,000 to build a walk-in closet in her home. She wants to be able to build it within the next 5 years. How much will she need to save per m
A spring with a spring constant of 165 N/m is attached to a 2.0 kg mass and set into motion. What is the period of the mass-spring system? What is the frequency
solve for x: x^2 + 14x + 49
what is the source of all wave motion
NEED ANSWER ASAPIn this career, you might teach hunting classes, monitor fish populations, and work to create new areas for recreation and preservation of the l
In your own words explain why it is important to have a good vocabulary. Use complete sentences.
Some help please? the table below shows what 300 boxer students ate for lunch on friday. What is the ratio of the number of students who ate pizza to the number
Based on the trends shown in the data, explain why some rectangular cells include folds or projections in their plasma membranes .