TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

What happens as a result of insertion
How do you say You are the best in Spanish
Which of the following distinguishes a secondary source from a primary source? A secondary source is much more difficult to find. A secondary source has the ben
suppose you are testing how the number of battries affects bulb brightness. What heads would you use on this data table?
In what respects was Japan's 19th century transformation revolutionary?
why is 42.300 equal to 42.3
which of the following stars has the highest surface temperature? A. red star B. blue star c. yellow star D. orange star
give me 5 important facts about plagiarism
Amanda's jewelry box is in the shape of a cube that has 6- inch edges what is the volume of Amanda's jewelry box
area of rectangle length 10 and 8 width 6 and 2