LilJessyWess
LilJessyWess LilJessyWess
  • 03-03-2019
  • Mathematics
contestada

If it’s costs 60 cents for 125 grammes. How much would 100 grammes cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2019

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

➷ Work out the cost per gram

60/125 = 0.48

It costs 0.48 cents per gram

Multiply this by 100 to get the answer:

0.48 x 100 = 48

It would cost 48 cents

✽

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

Answer Link
S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 03-03-2019

Answer:

48

Step-by-step explanation:

60 cents = 125 g

12 cents = 25 g ( Divide by 5)

(12 cents = 25 g )  x 4 { To get 100 g}

48 cents = 100 g

Answer Link

Otras preguntas

what is 32,904+m=61,381
The point-slope form of the equation of the line that passes through (–4, –3) and (12, 1) is y – 1 = (x – 12). What is the standard form of the equation for thi
Triangle DEF is similar to triangle FGH. Both are right triangles. Which statements about the two triangles must be true? Choose all answers that are correct.
an employer pays $22 for 2 hours is the ratio table to determine how much she charges for 5 hours
According to Islamic law, Muslims are forbidden to __________. a. eat meat b. drive a car c. drink alcohol d. join the military
This is Europe's major mountain range. It contains some of Europe's tallest peaks.
what is 216÷18 using base ten blocks
hubungan ham dengan pancasila
What region of the United States is the Dust Bowl associated with?
Integers are _____ rational numbers A. always B. somtimes C. never