Midnightscall
Midnightscall Midnightscall
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-03-2019

Answer:

Each cookie costs $.60

Step-by-step explanation:

We can use proportions to solve this problem

Cost over cookies

$9                    x dollars

-----              = ----------

15 cookies      1 cookie

Using cross products

9*1 = 15x

Divide each side by 15

9/15 = 15x/15

.6 =x

Each cookie costs .60

Answer Link
57744148
57744148 57744148
  • 04-11-2021

Answer:0.60

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the radian measure of the central angle of a circle of radius r that intercepts an arc of length s. radius r arc length s 11.5 centimeters 25 centimeters
which is a proven consequence of smoking A. arthritis B. lung cancer C. diabetes D. Alzheimer's
how many moles is 1.22 grams of flourine gas F2)
Describe what normally happens to a persons blood sugar level soon after he or she needs a meal that contains carbohydrates
How does the u.s. constitution's structure reflect the values of the founding fathers?
The internal conflict in the colomber by Dino Buzzati happens ______.
Line segment AB has a length of 2 units. It is translated 6 units to the right on a coordinate plane to obtain line segment A'B'. What is the length of A'B'?
Can someone help me?
Which event occurred 4.6 billion years ago?
Which of the following diets is lacking in nutrients that will help hair, skin, and nails to grow? A. A diet that is rich in vegetables but lacking carbohydrat