kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

1. The report tomorrow (finish).​
Isla, Bob and Marie are playing a game involving counters. The total number of counters stays the same throughout the game. At the start of the game, the ratio
Graph: f(x) = -√x Step 1: Evaluate the function to find three points. f(0) = -1 0 1 -2 2 1 -2 9 y 2 6 x x y
(Please Answer Quickly) Find the distance between the point and the plane. (Round your answer to three decimal places.) (4, 2, 1) x − y + 2z = 6
What work must be done to place a satelite of mass 30kg in orbit at a height of 50km above the earth with a velocity of 800m sec?
Explain the different stages in nutrition of amoeba ?
The value of 3 in 6,300 is _____ times the value of 3 in 530.
How many solutions does the system of linear equations represented in the graph have? Coordinate plane with one line that passes through the points 0 comma 2 an
Which of the following statements is correct for a person that has active Hepatitis B? A. Symptoms may or may not be present B. Infected person's will have jaun
Plot A(2,3) and B(2,5). What is the midpoint of points A and B?