bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Fill in the gaps: .... to the legendary film director Orson Wells, music accounts .... half the work in a movie, mostly without the audience even knowing the na
Help me on this question plz plz
Select the product of (7x - 2)(7x + 7).
What is party-as-organization?
How do you put 0.8918 as a fraction
An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
who do scholars believe first wrote Beowulf
what forces led Americans to declare war on Britain in 1812?
how did the constitution fix the problems for no executive branch?
The Middle Colonies were most known for its what of different religions?