bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Need help, I don’t understand
Please help me with the question first get brainliest
The red lines represent improvements made to a large structure by the qin dynasty. What was the structure?
All of the following would be considered a solid action plan for Scott's goal of becoming a teacher except: A.planning to work in order to pay for school. B.i
When it comes to voter turnout, a higher percentage of democrats than republicans vote in elections?
What cells are the outcomes of meiosis? Are these cells diploid or haploid?
Read the excerpt from "The Tell-Tale Heart" below. Using complete sentences, describe how Edgar Allan Poe begins to establish a mood of terror that will continu
What did French aristocrats do in an effort to keep their privileges?
solve the following system by any method 8x+9y=-5 -8x-9y=5a:(-10,3)b:infinitely many solutionsc:(0,0)d:(-3,10)
_was the policy designed to give hitler what he wanted as away to avoid war