starfox5454
starfox5454 starfox5454
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

At a local pizza place, the cost of a large cheese pizza is $13.99. Each additional topping is $1.25. You order a large pizza, and it cost $16.49. Describe the pizza you ordered.

Respuesta :

aliciannal590
aliciannal590 aliciannal590
  • 04-06-2019
A cheese pizza with two toppings added onto that... because you have 13.99 and 1.25.. $1.25 plus 2 equals 2.50 and 13.99 plus 2.50 equals 16.49
Answer Link

Otras preguntas

how many valenceelectrons does rare earth metals have
two forms of solid carbon diamond and graphite different in their physical properties due to the differences in their
6 metres cost 3.00. what is the cost of 1 metre?
Paula caught a tarpon with a weight that was 10 times as great as the weight of a permit fish she caught . The total weight of the two fish was 132 pounds. How
Recently in the United States, there were about 300,000,000 cell phone users. That same year there were about 5.7x10^9 cell phone users worldwide. About how man
express each number in fraction form before finding the inverse:7,10,1 3/4,
What is .368 written in expanded form?
why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
How did the Turks come to topple the Byzantine empire?
Why can't plants catch a cold?