metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
How many corners are in a rectangle and how many flat faces
how many minutes is it before 12 noon if 20 minutes ago it was three times as many minutes after 9 am
a gasoline pump delivers 4 2/5 gallons of gas per minute. how many minutes will it take to fill a gas tank that holds 16 1/2 gallons?
If (x − 2)^2=49, then x could be ?
rewrite the expression without using a negative exponent 6m^-2
How did the Romans rule differently from the Etruscans?
You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
Why did the settlers go to new mexico during manifest destiny?
How did the Romans rule differently from the Etruscans?