mopypopy mopypopy
  • 02-09-2019
  • Mathematics
contestada

Susan bought a total of seventeen candy bars for $10.83. If the peanut bars cost 69¢ each and the choco-
late bars cost 59¢ each, how many of each type did she buy?​

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 02-09-2019

Answer:

all work is shown/pictured

Ver imagen meredith48034
Answer Link
sashalgarza
sashalgarza sashalgarza
  • 02-09-2019

Answer:

Susan bought 8 peanut bars for 69 cents and 9 chocolate bars for 59 cents.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?