trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

After World War I, why were conditions ripe for social and political change in Russia, but not in the United States?
Query 1 cageSector is 'N' if a cage is in the North Sector of the zoo. Find the ID for all Animals that are in the North Sector of the zoo. No duplicates should
How did the Missouri Compromise Contribute to the Civil War? (Brainliest Answer Pick Every Hour.)
7 more than double a number is equal to five less than triple that number. What is that number?
Which king of England helped establish the first printing press in Westminster under Printer Caxton? Select one: O a. Edward IV b. Henry VI c. Richard III d. E
. Based on the information​ provided, which type of annuity would you recommend that Timur and Marguerite choose given the difference in their ages and​ earning
(-x^3-x) +(6x^2+6x-7)=(−x 3 −x)+(6x 2 +6x−7)=
Explain how a government is able to slow down or speed up the economy's rate of growth.​
Which empire had conquered all of Alexander's former lands by 30 BCE? A the Seleucid Empire B. the Antigonid Empire the Roman Empire D. the Ptolemaic Empire Ple
A Cessna 185 files an average of 208 km in one hour how many meters can the cessna fly in one hour?