zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Determine the relationship between the two triangles and whether or not they can be proven to be congruent.
What is the output for this equation? please help me :D
What behavior is a preschooler more likely to display?
Solve 3sqrt(x) = 8/(sqrt(9x - 32)) + sqrt(9x - 32)​
Jeff added 4/5 cup of water to 2/3 cup of lemonade concentrate. Is there more water or concentrate?
Both sets of values have an average of 13. Is Set A's standard deviation smaller, larger, or about the same as Set B's? (Note: This question can be answered by
At a fault block, one portion of the block moves upward while the adjacent portion moves downward. What is the upper portion called?.
A scientist discovers a new plant. After investigating its properties, the scientist concludes that the plant does not photosynthesize. What evidence might have
Your classmate Roberta has been studying the Renaissance period. She loves all of the artwork from this time, but she is stumped about one thing. Roberta asks y
Confirm the answer pllzzzzzz