Seudónimo Seudónimo
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
A beauty salon buys bottles of gel for $4.50 and marks up the price by 40%. For what price do they sell each bottle?
[ $ ]

Respuesta :

maybeemmamay
maybeemmamay maybeemmamay
  • 02-10-2019

Answer:

$6.30 each bottle

Step-by-step explanation:

What you do is you take $4.50 and times it by .40

4.50 x .40 = 1.80

1.80 + 4.50 = 6.30

$6.30 each bottle

Answer Link

Otras preguntas

Find the acceleration of the block.
Explain what is rail way budget and general budget? Plz answer fast
Pretty dumb question, but what colour writing should I do for this?
In which step of a four-stroke engine cycle does the car release CO2, H2O, and CO?
Which sentence contains an example of an oxymoron?A. She ran up the steps like a gazelle and disappeared into thehouse,B. The leaves danced about in the tree, h
critismy of balanced and unbalanced growth economic​
At the start of 2014 Lucy's house was worth £200,000. The value of the house increased by 5% every year. Work out the value of her house at the start of 2017.
Help me on question 5A
Do not try to drive more than - hours in any one day
find the solution of 4x^2-4x-1=0