alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Given two different prime numbers p and q, find the number of different natural divisors of the number. p^m*q^n
What is true about the absorption and storage of fat-soluble versus water-soluble vitamins in the body? a. water-soluble vitamins can build to toxic levels beca
Q # 7 please help to solve
Denial of insurance is an example of which type of risk identification
Q # 9 please help to solve
The circle graph represents a total of 600 people's opinions about their favorite genre of movie. How many people prefer romantic comedies? 75 90 105 120
What was one reason for the democratic defeat in the presidential election of 1952
Which of the following is an example of negative peer pressure? A.)Your teammates are going to skip practice today, and they keep making fun of you for not joi
Why is it strange that the narrator and Johann hear what sounds like a wolf?
Which recursive formula can be used to generate the sequence shown where f(1)=9.6 and n is greater than or equal to 1?