makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
Each verb below, one noun does not go with it. Which one? 1/ discover ( the truth, a cure, DNA, gold ) 2/ make ( cars, a discovery, a phone call ) 3/ tell ( hel
Solve the equation log 6x - 3 = -4
What is 574 in expanded form
if a pH of water is 5.3 then 4.3 is it 1.0 less acidic 1.0 less basic
which is longer 635 millimeters or 535 centimeters ?
Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.
Video club A charged $10 for membership and $3 for movie rental. Video Club B charges $15 for membership and $2 per movie rental. For how many movie rentals wil
in what way is a gene pool representative of a population
What is does the phrase foe to ambition.