banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

A number cube is rolled 63 times. predict how many times the cube will land on a number that is a factor of 6 .
The movie theater received a shipment of candy boxes in a carton that has a volume of about 64,000 cubic inches. Each candy box is 6 inches by 5 inches by 1/2
What would happen to life if earth where in a different location within the location
Which is a more effective way of spelling? A)Frequent reading B)memorizing rules
The dot plot shows the number of visitors. Determine the median of the data set. A) 56 B) 61 C) 62 D) 68
Hunter-gatherer societies had the benefit of _____. A. knowledge of the environment B. sophisticated tools C. good farming techniques D. their unde
the mass of an electron is ______
lease help... Tyler has $1000 that he wants to put in a savings account. He wants to save the money for 6 years. After 6 years he plans to take the money out an
What was the Harlem Renaissance? A. an African American intellectual movement B. a government funded public works project in New York City C. a Latino socia
15 POINTS!!!! A cosmetic company makes scented lotion using the recipe shown. Each bottle holds a different amount of lotion, in ounces. Drag numbers to show h