officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

What is meant by personal health​
What is the most populous borough in new york city?
Can the resistors in an "unbalanced" Wheatstone bridge circuit be treated as a combination of series and/or parallel resistors? What about a "balanced bridge?
If you are selecting courses for next semester and you have 4 options to fill your science requirement, 2 options to fill your diversity requirement, 5 options
A definition of a word that one would find in a dictionary is the word's _____.
The 3 most-visited u.S. Water parks are located in which state?
How many solutions does the equation 5x + 3x − 4 = 10 have? Zero One Two Infinitely many
suppose we represent the distance above the ground by a positive integer and that below the ground by a negative integer first question an elevator descends int
Select the correct answer. Which phrase best defines mood in literature? A. the location of a story B. the atmosphere of a story C. the attitude of the writer D
An object of mass m travels along the parabola yequalsx squared with a constant speed of 5 ​units/sec. What is the force on the object due to its acceleration a