marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

In order To be exiled from Athens a significant amount of charges had to be brought in proven
What has the lowest risk of getting cancer, heart bypass surgery or hormone therapy
What are figured bass and basso continuo? How are they related?
Answer questions 222 and 223.
People who eat a "mediterranean diet" that is heavy on vegetables, fish, and olive oil have a comparatively low risk of developing
Geometry math question
What number comes next 100 96 104 88 120 56?
It is appropriate for clients diagnosed with type 2 diabetes to take oral antidiabetic agents and forego recommended dietary changes.​
"a monopolist earns $50 million annually and will maintain that level of profit indefinitely, provided no other firm enters the market. if another firm successf
The Mir Space Station: A.is still used today by Russian cosmonauts B.was in orbit around the earth for 15 years C.was sent into orbit by the United States D.al