hardemonwendell hardemonwendell
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

3. Sherri bought a package of pens that contained 15 pens. How many packages should she
buy if she needs 240 pens?​

Respuesta :

spark10 spark10
  • 01-12-2019

Answer:

16 packages

Step-by-step explanation:

240 / 15 = 16 packs

Answer Link

Otras preguntas

state reasons why new version of application packages are released often?​
How many ways are there to answer a $10$-question true/false test, where at least $3$ of the questions have been answered with a false?
What is yellow in Chinese.Urgent NEED HELP​
When adding negative and positive numbers, you can use the associative and commutative properties to group all of the positive addends and then group all the ne
Which of the following is NOT a known side-effect of alcohol on hormonal balance? Estrogen-androgen imbalance in males Reduction of fertility in women Early me
Use the Distributive Property to write each expression as an equivalent expression. Then evaluate the expression 17. 8(5 - 1) a. 8 x 5 - 8x1 = 48 b. 85-8x1 - 32
The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds? $0.24 per o
EXPLAIN HOW 28*4/7 IS CORRECT AND (28 / 7) x 4 IS NOT. I'M GIVING 100 POINTS AND I NEED ANSWERS
the domain of the relation is
what property is -2x - 2 + 5x​