chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

hasil dari (-14) x 3 - 24 : (-6) adalah a.-46 b.-38 c.38 d.42
At a school there are 40 girls and 20 boys. Everyone has either a pair of headphones or earbuds but not both 25 students have ear buds and 15 of them are girls
My partner and i are at coordinates (−20, 15) on a map. if our destination is at coordinates (35, −12), (a) what are the coordinates of the rest station located
why the bulb of thermometer in cylindrical
Which of the following events did not take place during the War of 1812? Louisiana became a state. The Battle of New Orleans was fought. “The Star Spangled Bann
What two regions of the united states were the main centers for industry during the second industrial revolution? 1.northeast and midwest 2.northeast and sout
1. What are “microorganisms that cause disease?” pathogens malaria noncommunicable diseases communicable diseases 2. Shock is a life-threatening condition in wh
Prepare the journal entry to record autumn company’s issuance of 63,000 shares of no-par value common stock assuming the shares: a. sell for $29 cash per share.
The idea that love conquers all is an example of a
How can x + 3 = −2x + 5 be set up as a system of equations