mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

If ab = a, then b = A) 0 B) 1 C) a D) even
The price-earnings ratio for firms in a given industry follows the normal distribution. In this industry, a firm whose price-earnings ratio has a standardized v
Find the slope of the line between (-7, -2) and (9, 4) A.) -3/8 B.) 3/8 C.) 6/17 D.) 2/5
Joe's Plumbing and Mark's Plumbing have different ways of charging their customers. The function defined by J(t)=45t represents the total amount in dollars that
what is the inverse of the function " f(x) = 2x+12 / 5​
Solve the percent change . state if increase or decrease. 1).from 18 to 3 1).from 16 to 14
Mi madre es muy (1) You Answered rubiarubiaIncorrect or extra word (trabajador / rubio): es artista y también enseña en una universidad. A los estudiantes les g
The rapid population growth during the California gold Rush gradually led to A. A renewed interest in westward expansion and land treaties with Native Americans
The product of 5 and n is a multiple of 10. if the product is greater than 0 and less than 50 what is the one possible value of n ? ​
What does abundant mean