mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Why can't our body resist radiation?
Which is a theme of the Iliad? A. History is written by those who win great conflicts. B. True heroes have no weaknesses. C. Do the best you can with the time y
How to balance chemical equations?
Michelle is thinking of a shape. It is not a polygon. It has two sides what is it?
400 reduced by 3 times my age is 163. What is his age?
Which answer corrects the error in capitalization? On January 1, 1863, Abraham Lincoln issued the Emancipation proclamation. A. Proclamation B. emancipation C.
How did the Arabian Peninsula’s location affect ability to trade? A.Trade was quite widespread because agriculture was so expansive. B.The location was so isol
Angela earns x dollars an hour. On Friday, she worked 6 hours. On Saturday, she worked 8 hours. Which expression shows how much she earned both days ? A. 6x +
the radius of a softball is almost 2 inches. The radius of a basketball is almost 5 inches How would the surface area of a basketball compare to the surface are
Please translate the following to French: - The uniform is okay. I like the colours on it, such as the blue on the blazer. - The food here is horrible and overp