vivicarodriguez1
vivicarodriguez1 vivicarodriguez1
  • 04-12-2019
  • Mathematics
contestada

Someone help me I dont get it ​

Someone help me I dont get it class=

Respuesta :

creamcheesebun
creamcheesebun creamcheesebun
  • 12-12-2019

Answer:

price of a sandwich = $7.50

Step-by-step explanation:

let the price of a sandwich be $x.

entire order cost= cost of chips+ 5×cost of sandwiches

= 1.25 + 5x

1.25 + 5x = 38.75

5x=38.75-1.25

5x=37.50

x=7.50

Answer Link

Otras preguntas

Determine the perimeter of the right triangle shown. Round your final answer to the nearest whole number, if necessary. right triangle with vertices at negative
any g,,,irl can be my bestie forever​
Governments collect taxes to
5+2 I’m graduated so my points are up for grabs cause I’ll never use them. I have to at least as a question with it though.
[tex]\sqrt{x} 180[/tex]
3. How can this sentence be changed into a compound sentence? Wildflowers grew in the back corner of the abandoned lot. • A. Add a comma, the conjunction but an
Which of these would be least important to include in a summary of this article? A. Rodrigo learned to play piano in Temecula, California. B. Rodrigo's emotiona
A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
solve this equation Thank you!!
At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?