janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

The devshirme System was created in order to
What tense is the underlined verb in the sentence? The architect designed a daring structure. A. present B. past perfect C. present perfect D. pa
Which scenario indicates a that contractionary monetary policy is needed
What are three names for 3.09
How did the homestead Act and the transcontinental railroad impact the economic development of the united states?
Help Help Me Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz I don't understand this problems
if a girl worked for 5 hours a day and gets payed $9 dollars an hour how many hours does she have to work to get 2,000 dollars
An equation is shown. 27 + 18 *blank* (3 + 2) Which factor is missing from the equation?
What type of conflict is if I stay by gayle Forman? Man vs. _______ Please help will give branliest
during Mississippian period many Native American groups that a large field where they primarily grew A. Rice B.maize C.cotton D.soybeans