saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

Solve k = 0.5mv2 for v
When was jimmy carter president of the united states?
Read the lover showeth how he is forsaken of such as he sometime enjoyed by sir thomas wyatt ( 100 best-lover poems. What is the rhyme scheme of this poem? A.
Can measurment be used with gcf
A bond formed when atoms transfer electrons is a(n) ______ bond. covalent metallic ionic negative
$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?
Ken and her friends isabella, chayse, and maggie went to forever 21. ken bought 3 shirts isabella bought 5 shirts chayse bought 2 shirts maggie bought 1 shirt.
The sum of the first and third of three consecutive even integers is 156. Find the three even integers
Least to greatest 0.4 0.35 0.7
List two devies of repetition in song of slves in the dessert .give examples and explain why whittier used these devices