jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

The drawing shows three particles far away from any other objects and located on a straight line. The masses of these particles are mA = 340 kg, mB = 567 kg, an
please help me with my spanIsh Homework Its Spanish 1 so it is easy
Jefferson sent Lewis and Clark on a government-funded exploration of Louisiana and the western lands all the way to the Pacific ocean. Question 4 options: Tr
A high definition radio station charges $200 per year in addition to $50 per month for the first 3 months to receive its broadcast. Write a function using funct
in what types of work environment do allied health professionals work
How are the printing press and computer similar?
What values of x must be excluded from the domain of f(x) = x + 7 _____ x^2 - 5x -6 A ) x =1 and x =-6 B ) x = -1 and x=6 C ) x= -7 D ) x = 2 an
what causes a change in the demand curve or a shift
Choose the sentence with correct comma placement for dialogue. Question 17 options: "It seems to me" mused Shawn, "that those policies are confusing." "It s
Ademas, como sus padres se llevaban mal y 3)______ a menudo, el pasaba mucho tiempo con sus abuelos. Tomás era un chico muy obstinado y 4)_____, y nunca hacía s