Makaylyn Makaylyn
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Michael’s Video charges member $4 to rent each video. If you get a store membership it costs $20 and members only pay $2 to rent a video. For what number of videos is the cost the same? Write and solve an equation

Respuesta :

johngiles0407 johngiles0407
  • 04-03-2020

Answer:6 with no membership 2 with membership

Step-by-step explanation:

4×6=24. 20+(2×2)=24

Answer Link

Otras preguntas

A cereal box can hold 144 cubic inches of of cereal. Suppose the box is 8 inches long and
somebody please help meeeee pt.2​
Solving Rational Equations. LCD Method. Show work.[tex]\frac{2}{5x} +\frac{7}{2x} = 1[/tex]
​What First Amendment freedom allows you to contact a government official?What are the two things that the fourteenth amendment is about?Keeping informed of iss
The biodiversity of which species is most likely the first one impacted in an oil spill along the coast A seabirds and others that swim close to the shoreline
Choose the correct slope of the line that passages through the points (1,-3) and (3, -5)
Is sportsmanship as important as athleticism
which is the equation of the line passing through...7.04​
I need help finding the area of this shape
why did immigration increase from 1866 to 1915?​