kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Two corresponding sides of two similar triangles are 3cm and 5cm. The area of the first triangle is 12cm^2. What is the area of the second triangle?
How did settlers decide where to live ?
What was one of the difficulties Adams faced as President? A. European countries were trying to move back in on U.S. lands B. Possible war with England; fightin
Raymond just got done jumping at Super Bounce Trampoline Center. The total cost of his session was $43.25 . He had to pay a $7 entrance fee and $1.25 for
what was the procedure by which case united states vs lopez went to court
what semimetal can form four single covalent bonds.
(5x+2)(2x-3) expand and simplify
Manny bought 12 pounds of vegetables at the supermarket. 75% of the vegetables were on sale. How many pounds of vegetables were not on sale? 98 POINTS :)
Explain in detail why hitler had over 6 million jewish people killed during the holocaust and why
You have 138.72 in your saving account u take out 45.23 and 18.00 you deposit 75.85 into your account