alexramirez01219 alexramirez01219
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?

Respuesta :

lynseyatanner lynseyatanner
  • 02-04-2020

Answer:$8

Step-by-step explanation:

Answer Link
8040108982 8040108982
  • 02-04-2020

Answer:

$8.64

Step-by-step explanation:

.96 per every 12 pencils, so 8 times 12 is 96 and an addition 4 pencils would result in a fourth of the .96 being . 24, however that isnt logical so you would have to use the next number being 9 packs for 108 pencils

Answer Link

Otras preguntas

How to write 76. 100 in word form
Scientists who studies things that past cultures have made and used
what is the purpose or main goal for the care provided by rehabilitation facilities?
1.the ratio if the weight of an object on mars to its weight in earth is 9 to 25.If a person weighs 120pouns on earth,how much would the person weigh on mars? 2
Which describes a major challenge facing the builders of the transcontinental railroad?
X-(4x-7)=5x-(x+21) This is for my math class on homework
Thomas' grandfather is 100. Thomas' grandfather is 10 times older then Thomas.How old is Thomas?
there are 60 twins in the town skip count how many pairs of twins are in the town
what will happen without protection of human rights
evaluat the statement scientists just perform experiments to prove what they already believe